Ljeto je kao stvoreno godišnje doba za uživanje i fotografisanje. To svi znamo. Putovanja, izleti, more, koncerti, druženja i izlasci primamljiviji su nego ikad. Kako je tek lijepo kad svojim prijateljima koji se nisu odlučili da idu sa nama u izlazak ili na putovanje pošaljemo vrhunske fotke internetom, da se uvjere kako mi uživamo.

Da bi uspomene na divne dane i drage ljude trajale duže potrebno ih je ovjekovječiti fotoaparatom. Postanite baš vi foto guru o čijim će se fotografijama ovo ljeto pričati. Svakim danom fotografija pričinjava zadovoljstvo mnogima kao razonoda, umjetnost, hobi ili kao dokument života. Glad za informacijom i ubrzan tempo života natjerali su čovjeka da sve više novih saznaja lakše prihvata vizuelno, nego čitajući. Razvojem interneta i društvenih medija fotografija je postala nezaobilazan dio našeg života. Jedna fotka nerijetko može potpuno izmijeniti društvene prilike, a ponekad i naše živote. Iskoristimo ih.

Fotoradionica “Ljeto na Vrbasu”

Na radionici “Ljeto na Vrbasu” imate priliku da naučite koji plan (opšti, srednji, amerikan, krupni ili detalj) je najpodesniji za fotografisanje portreta, a koji za fotografisanje pejzaža. Kako da napravite svoju ljetnu foto priču i mnoštvo drugih detalja zainteresovani građani Banjaluke mogu saznati na radionici “Ljeto na Vrbasu” koja će se održati u subotu 14.07.2018. godine. Prilikom snimanja kvalitetne fotografije bez obzira da li ste amater, entuzijasta ili ambiciozni profesionalac, važno je da poznajete tehniku i pravila upotrebe blende i ekspozicije.

Cilj radionice

Naučiti kako pravilno upotrebljavati blendu – kako bi dobili izdvojen portret od pozadine i pravilno fotografisati pejzaž – kako bi dobili oštru fotografiju na svim poljima.
Imate priliku da naučite koji plan (opšti, srednji, amerikan, krupni i detalj) je najpodesniji za fotografisanje portreta, a koji izabrati za pejzaž.

Sadržaj i trajanje radionice

Trajanje radionice je 5 školskih časova.

Podijeljena je u pet dijelova:

Položaj modela

Položaj modela u prostoru je osnova fotografske forme prilikom snimanja ljudi, ovo je jedan od ključnih dijelova kako bi fotografija bila uspješna. U mnogim situacijama fotograf se susreće sa modelima koji nemaju ili imaju vrlo malo iskustva u poziranju. Portret je sveobuhvatan prikaz nekog čovjeka ili skupine ljudi. Jedan od najvažnijih zahtjeva portretne fotografije jeste prikazati čovjeka kao cjelinu. Ljudsko lice je vrlo važan motiv portreta, jer sa njega možemo iščitati ne samo spoljašnji izgled čovjeka, već i njegovu unutrašnjost. Kaže se da su oči „ogledalo duše“.

Portret grupe

Kada se fotografišu grupe ljudi, bitno je prilikom njihovog smještanja u određeni međusobni odnos obratiti pažnju da su lica svih osoba na fotografiji vidljiva, jer u protivnom će kompletan utisak fotografije biti dosta narušen.

Dubinska oštrina

Polje dubinske oštrine određuje koliko će oštrine biti na fotografiji. Sve ono što se nalazi van polja dubinske oštrine podliježe određenom stepenu zamućenja. Mnogi fotografi upravo to koriste
kako bi uspješno naglasili željeni objekt na fotografiji. Dubinska oštrina zavisi od otvora blende, ali i od udaljenosti od snimanog objekta.

Plan u fotografiji

Planom se izdavaja značajan element na fotografiji. Od potreba fotografije zavisi da li će plan biti krupni, srednji, amerikan ili pak detalj.Pejzažna fotografijaDobra pejzažna fotografija treba da napravi vezu sa posmatračem i da mu ispriča jedinstvenu priču.

Danas je pejzaž veoma popularan pravac u fotografskoj umjetnosti.

Cijena

45 KM (studenti i nezaposlene osobe do 26 godina imaju pravo na 10% popusta)

Potrebno predznanje

Za radionicu nije potrebno prethodno predznanje. Dovoljna je zainteresovanost za fotografiju. Poželjno je posjedovanje DSLR aparata. Ukoliko ne posjedujete isti možete ponijeti neki manji digitalni aparat ili kvalitetan mobilni telefon kako biste mogli aktivno učestvovati na vježbama.

Predavač

Aleksandar Golić iskustvo je stekao u beogradskim Večernjim novostima, bio je urednik fotografije u nedeljniku Reporter, a jedno vrijeme radio je kao fotoreporter za Glas Srpske. Sarađivao sa agencijama Reuters i EPA. Organizator je nekoliko samostalnih izložbi fotografija od kojih su najznačajnije grupna izložba “Džez i rok fotografije” u Beogradu, samostalna izložba “Zvuci za laku noć” u Banjaluci, grupna izložba fotografija povodom dana Dejtona, u Banjaluci, pod nazivom “365 dana od megdana”. Dobitnik je prestižne nagrade za najbolju fotoreportažu na regionalnom konkursu za najbolju fotografiju 2015. godine, Yu Press Photo.

Gdje dobiti više informacija?

Radionica “Ljeto na Vrbasu” održaće se u subotu, 14.07.2018. sa početkom u 8:30h, u organizaciji Informatičke akademije InfoARS.

Ukoliko želite da učestvujete na radionici, prijavite se do 12.07.2018. putem prijavne forme na ovom linku. Prijave su obavezne jer je broj mjesta ograničen.

Za dodatne informacije nas možete kontaktirati putem emaila jelena.gubic@infoars.net ili broja telefona +387 66 927 682.

Izvor: Banjaluka.com